Skip to content

54 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4803
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,200
58%
Improvement Value:$208,200
42%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+8.1%
2024$6,234-6.6%
2023$6,677-0.2%
2022$6,694+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,480DeedBook 9754, Page 2628Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$136,159
DeedBook 5280, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1990