Skip to content

26 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 14, 2008

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5001
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
48%
Improvement Value:$329,000
52%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700-4.6%
2024$9,122+5.4%
2023$8,658-0.1%
2022$8,665-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 8700, Page 8028Recorded1/28/2008

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 8400, Page 7589Recorded9/15/2004

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 5815, Page 432Recorded4/27/1999

Property Sale

Sale
$175,631
DeedBook 5362, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1990