Skip to content

34 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5005
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
49%
Improvement Value:$311,600
51%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+0.8%
2024$8,379+4.5%
2023$8,015-2.5%
2022$8,219+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8932, Page 2791Recorded2/10/2012

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8127, Page 2967Recorded7/23/2002

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8127, Page 2967

Property Sale

Sale
$163,050
DeedBook 5302, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1990