Skip to content

149 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5404
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
57%
Improvement Value:$212,000
43%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+8.1%
2024$6,289-6.7%
2023$6,738-0.2%
2022$6,753+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 6620Recorded3/19/2012

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8393, Page 8400Recorded8/13/2004

Property Sale

Sale
$132,256
DeedBook 5245, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1990