Skip to content

153 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Mar 10, 2005

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5406
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
52%
Improvement Value:$283,000
48%
Total Assessment$586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060-5.7%
2024$8,546+2.8%
2023$8,316-0.1%
2022$8,326-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 8449, Page 4727Recorded4/4/2005

Property Sale

Sale
$183,900

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 5511, Page 521Recorded6/25/1996

Property Sale

Sale
$166,985
DeedBook 5249, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1990