Skip to content

139 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 24, 1997

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC5506
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
51%
Improvement Value:$294,400
49%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218-4.7%
2024$8,619+2.7%
2023$8,393-0.1%
2022$8,400-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 5630, Page 388Recorded7/30/1997

Property Sale

Sale
$163,740
DeedBook 5247, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1990