Skip to content

21 Cindy LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block1.02
Lot49
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
57%
Improvement Value:$476,600
43%
Total Assessment$1,116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,788-4.7%
2024$15,518-23.0%
2023$20,163+0.2%
2022$20,131+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 4873, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1984