Skip to content

5 Cindy LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block1.02
Lot60
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,500
63%
Improvement Value:$193,300
37%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253-5.4%
2024$7,671-15.8%
2023$9,116+3.1%
2022$8,838-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9221, Page 9830Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$268,750

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 5674, Page 45Recorded12/18/1997

Property Built

Built

Year Built: 1966