Skip to content

931 West Park AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block1.02
Lot66
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings0
ZoningT-1
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,200
67%
Improvement Value:$324,600
33%
Total Assessment$970,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,165-5.0%
2024$13,865-11.7%
2023$15,702+2.9%
2022$15,263+12.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9327, Page 6579NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 8169, Page 8989Recorded12/10/2002

Property Sale

Sale
$130,950
DeedBook 4688, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1925