Skip to content

5 Oak Mews CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block1.02
Lot68
QualifierC1.03
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage4.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$228,600
48%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+34.9%
2024$5,003-16.5%
2023$5,991+7.2%
2022$5,589-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 9116, Page 6597Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4714, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1986