Skip to content

49 Fredric DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block1.02
Lot94
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
69%
Improvement Value:$209,400
31%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+5.7%
2024$7,552-12.3%
2023$8,613+4.4%
2022$8,253+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 9129, Page 1840Recorded8/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959