Skip to content

2 Hanley RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$349,995
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block1.03
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,400
72%
Improvement Value:$182,200
28%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+6.3%
2024$7,156-11.8%
2023$8,117+0.6%
2022$8,070+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,995

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 8408, Page 8047Recorded10/16/2004

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5432, Page 87

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 5432, Page 87Recorded8/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1959