Skip to content

33 Fredric DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block1.04
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
68%
Improvement Value:$216,000
32%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+9.1%
2024$7,398-11.4%
2023$8,353+4.5%
2022$7,993+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959