Skip to content

29 Fredric DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block1.04
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
64%
Improvement Value:$257,500
36%
Total Assessment$722,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+5.2%
2024$8,224-10.6%
2023$9,198+6.3%
2022$8,651+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,561DeedBook 9433, Page 5574Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,561DeedBook 9231, Page 6954Recorded6/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959