Skip to content

12 Clearview DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 20, 1996

Property Information

Block1.06
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,421
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,700
53%
Improvement Value:$359,100
47%
Total Assessment$759,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499-15.3%
2024$11,218+21.2%
2023$9,259+0.1%
2022$9,250-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5538, Page 689

Property Sale

Sale
$223,500
DeedBook 5160, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1990