Skip to content

18 Rolling Meadows Blvd SAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block1.09
Lot134
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
62%
Improvement Value:$264,500
38%
Total Assessment$689,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+1.4%
2024$9,487-2.3%
2023$9,709-1.3%
2022$9,840+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

DeedBook 8641, Page 9473NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$11,152,000
DeedBook 5942, Page 27