Skip to content

63 Barberry DrAsbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$744,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block1.09
Lot58
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
56%
Improvement Value:$340,100
44%
Total Assessment$765,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+0.7%
2024$10,568-2.3%
2023$10,813-1.2%
2022$10,947+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$744,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 9654, Page 8615Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 8469, Page 2600NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$11,152,000
DeedBook 5942, Page 27