Skip to content

8 Winterberry CtAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Apr 18, 2007

Property Information

Block1.10
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
62%
Improvement Value:$265,200
38%
Total Assessment$690,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+1.4%
2024$9,498-2.3%
2023$9,721-1.3%
2022$9,849+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$508,000
DeedBook 8650, Page 1678

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$11,152,000
DeedBook 5942, Page 27