Skip to content

18 Winterberry CtAsbury Park, NJ 07712

Built 2003

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block1.10
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
50%
Improvement Value:$429,300
50%
Total Assessment$854,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829-0.0%
2024$11,833+0.7%
2023$11,751-1.7%
2022$11,956+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 9091, Page 9601Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$729,500
DeedBook 8595, Page 2365

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$11,152,000
DeedBook 5942, Page 27