Skip to content

5 Persimmon RdAsbury Park, NJ 07712

Built 2003

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1.11
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,996
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
62%
Improvement Value:$260,500
38%
Total Assessment$685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.2%
2024$9,272-2.2%
2023$9,485-1.9%
2022$9,664+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9290, Page 196Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 8418, Page 8127NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$11,152,000
DeedBook 5942, Page 27