Skip to content

1052 Green Grove RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block1.20
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,900
30%
Improvement Value:$472,300
70%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517-4.9%
2024$10,007-8.6%
2023$10,955+0.1%
2022$10,941-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,993DeedBook 9206, Page 23Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8449, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1962