Skip to content

1306 Franklin PkwyAsbury Park, NJ 07712

Built 1948

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block104
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
79%
Improvement Value:$107,700
21%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+1.6%
2024$6,793+9.3%
2023$6,213+2.7%
2022$6,053+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,500

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 9180, Page 9488Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 9044, Page 656NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948