Skip to content

1315 Chestnut AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block107
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,000
70%
Improvement Value:$171,000
30%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+1.0%
2024$7,731+10.9%
2023$6,971+6.4%
2022$6,551+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$639,000
Sq Ft1,624DeedBook 9777, Page 9276Recorded2/2/2026

Property Built

Built

Year Built: 1947