Skip to content

4 Saxony DrOakhurst, NJ 07755

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block10
Lot18.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SSBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,604
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,380,800
54%
Improvement Value:$2,027,400
46%
Total Assessment$4,408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,073+14.1%
2024$51,751+16.3%
2023$44,488+11.2%
2022$39,993-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011