Skip to content

1048 Norwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1933

Last Sale Price
$699,952
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block11.01
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,286
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$873,000
63%
Improvement Value:$516,500
37%
Total Assessment$1,389,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,986+2.1%
2024$17,617+30.0%
2023$13,557+3.5%
2022$13,099+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$699,952

From:

To:

Sq Ft3,286DeedBook 9655, Page 2526NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft3,058DeedBook 9084, Page 4048NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1933