Skip to content

62 Deal Lake Point RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block113
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
57%
Improvement Value:$338,900
43%
Total Assessment$795,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150-4.4%
2024$8,521
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936