Skip to content

1402 Laurel AveAsbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2009

Property Information

Block116
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF1BIG
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,045
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,800
55%
Improvement Value:$320,400
45%
Total Assessment$705,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710-5.9%
2024$10,323+6.7%
2023$9,679-6.0%
2022$10,297+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010