Skip to content

1012 Norwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block11
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,144
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,085,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,085,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,442+20.7%
2024$28,525+67.7%
2023$17,013+39.7%
2022$12,178+6.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,472,000

From:

To:

Sq Ft3,320DeedBook 9657, Page 428Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$1,936,000

From:

To:

Sq Ft3,320DeedBook 9568, Page 8993Recorded12/31/2021

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft3,286DeedBook 5754, Page 506Recorded10/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1905