Skip to content

206 S Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1953

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block12.01
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$732,400
78%
Improvement Value:$206,400
22%
Total Assessment$938,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+10.8%
2024$10,520+25.0%
2023$8,414+13.5%
2022$7,412-5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9711, Page 156Recorded10/30/2024

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9625, Page 3018Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5270, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1953