Skip to content

14 Berger AveOakhurst, NJ 07755

Built 1928

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 15, 1989

Property Information

Block12.01
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,067,000
83%
Improvement Value:$222,200
17%
Total Assessment$1,289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,966+3.8%
2024$15,383+22.0%
2023$12,609+5.1%
2022$12,002+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4915, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1928