Skip to content

18 Berger AveOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 18, 1999

Property Information

Block12.01
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,000
69%
Improvement Value:$212,600
31%
Total Assessment$685,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,798-17.4%
2024$13,065+28.2%
2023$10,192-4.7%
2022$10,694+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 5799, Page 899Recorded2/24/1999

Property Built

Built

Year Built: 1931