Skip to content

10 Cypress AveOakhurst, NJ 07755

Built 1953

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 5, 1994

Property Information

Block12.02
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,316,700
87%
Improvement Value:$205,000
13%
Total Assessment$1,521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,252+6.3%
2024$16,226+20.4%
2023$13,482+6.5%
2022$12,659+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5342, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1953