Skip to content

293 Lawrence AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block12.04
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$970,000
73%
Improvement Value:$358,800
27%
Total Assessment$1,328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,477+2.9%
2024$16,984+18.5%
2023$14,327-1.0%
2022$14,469+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5137, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1961