Skip to content

255 Lawrence AveOakhurst, NJ 07755

Built 1935

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block12.05
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,120,000
87%
Improvement Value:$167,600
13%
Total Assessment$1,287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,239+6.7%
2024$15,217+21.3%
2023$12,541+6.8%
2022$11,743+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9691, Page 2252Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 8800, Page 5096NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 1935