Skip to content

229 Lawrence AveOakhurst, NJ 07755

Built 1930

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block12.06
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,000
68%
Improvement Value:$252,200
32%
Total Assessment$788,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,070-14.8%
2024$14,165+24.0%
2023$11,423-3.0%
2022$11,779+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 9321, Page 4236Recorded11/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930