Skip to content

215 Elberon BlvdOakhurst, NJ 07755

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block12.06
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$947,500
81%
Improvement Value:$216,800
19%
Total Assessment$1,164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,285+3.2%
2024$14,808+23.1%
2023$12,032+3.0%
2022$11,677+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930