Skip to content

187 Oakwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jul 20, 1996

Property Information

Block12.07
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,300
75%
Improvement Value:$145,300
25%
Total Assessment$591,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375-18.8%
2024$11,550+33.9%
2023$8,628-8.2%
2022$9,398+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 5521, Page 940NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/1/1996

Property Built

Built

Year Built: 1921