Skip to content

1303 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2012

Property Information

Block121
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,900
63%
Improvement Value:$180,100
37%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,701-5.7%
2024$7,105-1.5%
2023$7,213-10.5%
2022$8,061+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,500

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 5541, Page 328Recorded10/17/1996

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4804, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1927