Skip to content

1306 Woodlock AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1905

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
65%
Improvement Value:$215,900
35%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333-5.7%
2024$8,839+5.5%
2023$8,377-7.0%
2022$9,009+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9737, Page 1366Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8579, Page 7052Recorded7/20/2006

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5947, Page 280NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/23/2000

Property Built

Built

Year Built: 1905