Skip to content

1116 Brower BlvdAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block138.01
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,000
80%
Improvement Value:$113,000
20%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679-5.2%
2024$8,100+18.3%
2023$6,848-3.5%
2022$7,095-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 8890, Page 8918NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955