Skip to content

1105 Brower BlvdAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 23, 1995

Property Information

Block138.02
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,300
66%
Improvement Value:$234,800
34%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413-5.0%
2024$9,904+14.9%
2023$8,623-4.2%
2022$9,001-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 5454, Page 377NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/26/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955