Skip to content

1112 Jeffrey AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block138.02
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,541
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,300
75%
Improvement Value:$152,100
25%
Total Assessment$601,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237-5.1%
2024$8,680+15.8%
2023$7,495-0.5%
2022$7,536-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,541DeedBook 9587, Page 5029Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4985, Page 527

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4620, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1955