Skip to content

1114 Jeffrey AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block138.02
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,300
64%
Improvement Value:$252,800
36%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446-5.0%
2024$9,938+19.6%
2023$8,308+2.5%
2022$8,108-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4961, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1955