Skip to content

1128 Jeffrey AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block138.02
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,800
73%
Improvement Value:$166,200
27%
Total Assessment$616,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443-5.0%
2024$8,886+17.1%
2023$7,589-0.5%
2022$7,627-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8523, Page 2250Recorded12/9/2005

Property Sale

Sale
$316,900

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8434, Page 9902Recorded2/5/2005

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8347, Page 9489Recorded4/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1955