Skip to content

1115 Brower BlvdAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block138.02
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,873
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$449,300
68%
Improvement Value:$214,300
32%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120-5.0%
2024$9,600+14.7%
2023$8,369-0.4%
2022$8,400-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000
Sq Ft1,873DeedBook 9766, Page 639Recorded11/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955