Skip to content

907 Interlaken AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block138.03
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,700
66%
Improvement Value:$231,800
34%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375-4.9%
2024$9,857+23.4%
2023$7,990-0.4%
2022$8,025-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9563, Page 97Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5222, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1955