Skip to content

1112 Darlene AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block138.03
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
78%
Improvement Value:$128,200
22%
Total Assessment$576,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887-5.2%
2024$8,319+17.5%
2023$7,079-0.6%
2022$7,122-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4928, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1955