Skip to content

1133 Darlene AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block138.04
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,300
66%
Improvement Value:$225,000
34%
Total Assessment$660,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089-4.1%
2024$9,476+13.4%
2023$8,357-0.3%
2022$8,386-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 8476, Page 2115Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 5487, Page 165Recorded3/18/1996

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4694, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1955