Skip to content

1003 Interlaken AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block138.04
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,100
75%
Improvement Value:$149,300
25%
Total Assessment$597,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180-5.2%
2024$8,630+15.2%
2023$7,491-0.5%
2022$7,532-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955