Skip to content

30 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block138.05
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,600
68%
Improvement Value:$213,100
32%
Total Assessment$665,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+7.5%
2024$8,507+12.7%
2023$7,549-0.3%
2022$7,572+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 9290, Page 5102Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 8000, Page 5386Recorded1/4/2001

Property Built

Built

Year Built: 1959